Svatební den …

Fotograf a kameraman na svatbě musí být neustále v pozoru a přesně vědět, co se kdy děje a nikde nesmí chybět. Proto neváhejte se na ně kdykoliv obrátit o radu.

Proč je svatební harmonogram důležitý, jak ho naplánovat a na co myslet.

Harmonogram není nutné dodržovat na minutu přesně, měl by spíš sloužit jen jako vodítko pro vás, vaše hosty, i pro mě jako fotografa. Je dobré, aby hosté měli aspoň orientační představu o tom, jak ten den bude probíhat..

Svatební harmonogram :

Délka svatebního dne: Kolik hodin bude váš svatební den trvat?
Počet hostů: Kolik lidí se zúčastní svatby?
Místo konání: Kde se bude svatba konat? Jak daleko od sebe jsou jednotlivá místa?
Doprava: Jak se hosté dostanou na svatební místo?
Catering: Kdy a co budou hosté jíst a pít?
Zábava: Jaké aktivity jsou pro hosty připraveny?
Fotografování a natáčení: Kolik času bude věnováno focení a natáčení?
Svatební obřad: Jak dlouho bude trvat svatební obřad?
Tradice: Chcete do svatebního dne zahrnout nějaké tradice?
Vaše přání: Jak si představujete ideální svatební den?
Pamatujte, že svatební harmonogram je jen nástroj, který vám pomůže uskutečnit váš svatební den tak, jak si ho přejete. Nebojte se ho upravovat podle vašich potřeb a přání.

Další tipy:

– Nezapomeňte na přestávky a čas na relaxaci.
– Mějte po ruce koordinátora, který vám pomůže s organizací dne. Může to být svatební koordinátorka, svědci, sourozenci nebo moderátor.
– Užijte si svůj svatební den!

Pro nevěstu svatební den většinou začíná brzo ráno, jelikož ji čeká svatební líčení a česání.

Mnoho žen se dokáže perfektně nalíčit samo, nebo mají po ruce šikovné kamarádky, ale na druhou stranu, jedná se o svatební den, takže proč si ho neužít se vším všudy? Stylisti a vizážisti navíc bez problémů přijedou až k nevěstě domů. Na líčení a česání účesu je dobré mít pohodlné tričko, nebo košili. které si lze jednoduše sundat, aniž by se právě vytvořený účes rozcuchal a make-up setřel.

Po celém tom svatebním maratonu, který Vás čeká, je pro nevěstu důležitá snídaně, protože dalším jídlem je až svatební oběd a nechcete-li s sebou cestou do kostela či obřadní síně někde „seknout“, bylo by dobré do něčeho zakousnout alespoň nějaký ten chlebíček.

Mnohé nevěsty mají již na své ranní přípravy domluveného fotografa a kameramana, kteří jim svatební přípravy zdokumentují. Jsou z toho zajímavé záběry do svatebního fotoalba.

Pokud se svatební den neodehrává mimo domov nevěsty nebo například v hotelu a pokud to také situace nevěsty dovoluje, sjíždí se i několik hodin před svatbou svatebčané u jejích rodičů. Tam jim jsou do klop upevněny svatební vývazky a nabídnuto občerstvení.

Jako poslední přijíždí ženich s rodinou. Dle zvyků se mu nevěsta schová a ženich si ji tak musí najít. Ženich předá maminkám a nevěstě, poté co si ji najde, kytice. a snoubenci mohou v tuto chvíli svým rodičům poděkovat, popřípadě od nich dostat požehnání.

Mezitím svatebčané nazdobí auta. A může se vyrazit. Kolona nazdobených aut se vydává na obřad, v čele kolony jede ženich se svojí matkou a svědkem a na konci kolony nevěsta se svým otcem a svědkem. Z minulosti je též převzato vytrvalé troubení Dříve se práskalo bičem, aby se odehnalo zlo, které by mohlo novomanželům ublížit. Na obřad je dobré vyrazit s předstihem. Nikdy nevíte, na jakou překážku po cestě narazíte.

Před obřadem se shromáždí svatební hosté před obřadní síní a čekají na příchod matrikářky. Stěžejním a zlatým hřebem dne je vždy obřad. Dnes se čím dál častěji obřady konají i v odpoledních hodinách a já osobně fandím každé takové svatbě.

Za ty roky co fotím svatby jsem zažil různé harmonogramy. Od těch které jsou plánované s přesností na minutu, až po ty, kdy je naplánovaný obřad a vše ostatní už se nějak přizpůsobí.

Na svatbě je velmi málo lidí, kteří mají takové zkušenosti se svatebním harmonogramem jako právě fotografové. Ti jako jediní jsou na svatbě od ranních příprav až po večerní zábavu a to hned několikrát do roka. Takže dokážou velmi objektivně poradit, co, kdy a jak naplánovat.

Po obřadu následuje svatební fotografování. Je dobré se s fotografem již dopředu domluvit, jaké záběry byste chtěli, aby udělal. Určitě by neměla chybět společná fotografie novomanželů a všech svatebčanů, často se pak dělají fotografie s rodiči, svědky, případně sourozenci a kamarády. Fotografování však může probíhat i během slavnostní hostiny, kdy se s fotografem na chvíli vzdálíte.

Přihlíží se samozřejmě k tomu, aby se svatebčané během focení příliš nenudili. Ideální je, je-li poblíž místa, kde byste se rádi vyfotografovali, místo k sezení, nejlépe restaurace či vinárna. Tam se mohou svatebčané posadit a osvěžit.

Víte-li, že fotografování Vám bude trvat déle, chcete si na něm nechat patřičně záležet, nebo si fotografie do svatebního alba chcete pořídit na jiném místě než v místě obřadu, můžete tak učinit již v průběhu zmíněné svatební hostiny. Po obřadu a případném fotografování následuje přesun na svatební hostinu.

Konec svatební hostiny nebývá přesně stanoven. Nicméně platí nepsané pravidlo, že každý ze svatebních hostů by se měl, pokud již odchází, s novomanželi přijít rozloučit. Pouze nevěsta s ženichem mají právo kdykoli hostinu opustit bez rozloučení. Podle situace pak odjíždějí buďto domů nebo odchází do pronajatého pokoje.

Dobré světlo a krásný svatební den s mojí maličkosti za foťákem….

Divadlo & Muzikál – Dobové akce – Video klipy – Sportovní foto – Produktové foto – Svatební den – Styl & Elegance – VIP & Osobnosti – Příroda – Praha & Města

NovinkyReferenceGalerieFilmyVýstavyMy BioKontakt